Zjadasz od razu całą tabliczkę czekolady? Mamy na to sposób.

Zjadasz od razu całą tabliczkę czekolady? Mamy na to sposób.

Silna wola jest jak mięsień… nieużywany zanika. Jednak są sposoby aby ćwiczyć silną wolę, która jest szczególnie ważna jeśli chodzi o rozpoczęcie i kontynuację diety. Wystarczy zacząć od małych kroków. Mamy dla Ciebie kilka wyzwań, dzięki którym wzmocnisz swoją (słabą) silną wolę.

 

1. Uwielbiasz słodycze?

– kochasz czekoladę, cukierki. Jeśli dostaniesz w swoje ręce tabliczkę mlecznej czekolady, od razu musisz zjeść całą. Brzmi znajomo?

WYZWANIE: spróbuj jeść 1 kostkę czekolady dziennie. Niech leży na widoku, ale wydzielaj sobie małe porcje. To samo z cukierkami, jedz po jednym każdego dnia. Możesz kupić sobie kalendarz adwentowy dla dzieci z czekoladkami i jeść po jednej każdego dnia. Regularność to dobry nawyk, który rozwija silną wolę.

 

2. Masz nagłe zachcianki?

– zaplanuj i zrób! Często nabierasz ochoty na jakieś danie lub przekąskę i od razu biegniesz do sklepu po nutellę / chipsy / hamburgera / kebab?

WYZWANIE: nabrałaś ochoty na coś pysznego. Opanuj się i wyznacz sobie termin, kiedy to zrealizujesz, ważne aby był on odległy np. za tydzień kupię małą paczkę chipsów. Albo zrób to w zdrowy sposób: masz ochotę na hamburgera? Obiecaj sobie, że w przyszły weekend przyrządzisz sama zdrowy burger w domu. Odległy termin sprawi, że nauczysz się cierpliwości, a nagroda będzie jeszcze milsza.

– jeśli mijasz po drodze do pracy kilka cukierni, i nie możesz się oprzeć żeby nie kupić smacznego ciastka lub drożdżówki – to wyzwanie jest dla Ciebie.

WYZWANIE: gdy wejdziesz do cukierni zwabiona pięknymi ciastkami z wystawy, postaraj się zapanować nad sobą i wybrać mniejsze zło: kup gotową kanapkę z sałatą i kurczakiem, albo tylko napój. Jeśli czujesz się na siłach możesz wejść do cukierni, popatrzeć i wyjść z niczym. To wersja dla ludzi o naprawdę silnej woli :-)

 

3. Twoje nawyki żywieniowe pozostawiają wiele do życzenia?

– chcesz zmienić nawyki ale nie masz pojęcia jak? Sprawdź jak to zrobić tutaj. Najważniejsze jest żeby zacząć od małych rzeczy. Nie od razu Kraków zbudowano.

WYZWANIE: spróbuj w miesiąc zdobyć jeden dobry nawyk żywieniowy, lub pozbyć się jednego złego. Ważne, aby nie były to wymagające czynności. Proponujemy następujące nawyki:

  • picie szklanki wody z cytryną dziennie
  • zjedzenie jabłka w czasie lunchu

 

– zależy Ci na regularności ale nie wiesz jak to zrobić?

WYZWANIE: spróbuj być regularna w innych dziedzinach życia, a przeniesie się to na sferę żywienia. Przykładowo: zaangażuj się w ćwiczenia np. „squat challenge”, „plank challenge” – wymagają one codziennej aktywności. Wiele satysfakcji da Ci doprowadzenie ich do końca, a jeszcze więcej radości będziesz mieć, gdy zobaczysz, że jesteś sumienna także na swojej zdrowej diecie!