Wykres przedstawia jedną z propozycji zrównoważonej diety: 40% węglowodanów, 35% białek i 25% tłuszczów.

Wykres przedstawia jedną z propozycji zrównoważonej diety: 40% węglowodanów, 35% białek i 25% tłuszczów.

Planując zdrowy jadłospis chcemy aby znalazły się tam wszystkie niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Dieta redukcyjna jednak różni się nieco od codziennego jadłospisu osoby, która nie planuje zrzucać wagi. Różne proporcje składników pożywienia podawane są na stronach i portalach o zdrowym odżywianiu. Jedna z popularnych propozycji głosi, że powinniśmy spożywać 40% węglowodanów, 35% białka oraz 25% tłuszczów. Oczywiście są także inne poglądy, według których zdrowsza proporcja zawiera więcej węglowodanów, a mniej tłuszczów.

 

Węglowodany dodają nam energii, są więc konieczne w diecie zdrowego człowieka. Jeśli chcesz aby Twój posiłek był bogaty w węglowodany, wybierz:

-pieczywo np.żytnie, razowe

-ryż biały lub brązowy

-kasze np. jaglaną lub jęczmienną

-płatki owsiane, otręby

-ziemniaki

-makarony np.razowy

Jeśli chcesz dłużej czuć sytość, musisz wybierać produkty z pełnego ziarna, razowe. Zawartość błonnika sprawi, że produkty te będą dłużej trawić się w żołądku. Tym zabiegiem zapewnisz sobie dłuższe trawienie i przyspieszysz metabolizm.

 

Białko to główny budulec mięśni, dlatego tak popularnie stosowane jest ono przez sportowców. Każdy z nas powinien jeść nieco białka – przynajmniej tylko gramów, ile sam waży. Np. Kobieta o wadze 55 kg, powinna jeść nie mniej niż 55 g białka dziennie. Skąd brać białko? Wbrew pozorom niewiele jest go w serach (choć zdarzają się wyjątki). Gdzie szukać białka?

-jajka, mleko, jogurty

-chude mięsa, wędliny

-serek wiejski, kefir

-ryby

-soja oraz warzywa strączkowe.

 

Tłuszcze cieszą się złą sławą, chociaż całkiem niesłusznie. Oczywiście mowa o tłuszczach nienasyconych, które pomagają nam przyswajać witaminy z pożywienia. Tłuszcze nasycone niestety nie pomogą nam schudnąć – trzeba odstawić frytki, chipsy, smażone na głębokim tłuszczu specjały oraz podobne przysmaki. Zdrowe tłuszcze znajdziesz w takich produktach jak:

-sery, śmietana

-olej np.z pestek dyni, oliwa z oliwek

-mięso np.wołowe, wieprzowe

-niektóre warzywa, np.awokado.