TwojaFigura.eu

Zdrowa dieta, jak zdrowo się odchudzić, zdrowy tryb życia


Perfekcja i perfekcjonizm

Perfekcjonizm neurotyczny może prowadzić do anoreksji i bulimii.

Perfekcjonizm neurotyczny może prowadzić do anoreksji i bulimii.

Perfekcja i perfekcjonizm to słowa ostatnio bardzo nośne. Dzieje się tylko ze względu na rosnące wymagania wobec jednostek społeczeństwa, ale i ze względu na tendencje, które można zaobserwować w dietetyce.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wiele osób jak ognia unika słowa perfekcja, gdyż kojarzą się one z promowaniem anoreksji oraz tak zwanym ruchem pro-ana. Jednak warto przyjrzeć się perfekcjonizmowi z innej strony, która wydawać się może bardziej zdrowa.

Ogólnie rzecz biorąc, można wyróżnić dwa rodzaje perfekcjonizmu – zdrowy oraz neurotyczny. Za pierwszym rodzajem, czyli perfekcjonizmem zdrowym stoi chęć doskonalenia się. Z drugiej strony stoi perfekcjonizm neurotyczny, czyli ten idący o krok za daleko. Tego rodzaju perfekcjonizm nie pozwala nam ocenić w zdrowy sposób naszych pragnień ani możliwości. Nie chodzi tu jedynie o dietę czy sposób odżywiania, ale także styl życia. Osoba skrajnie perfekcjonistyczna nigdy nie będzie zadowolona ze swoich dokonań. Zawsze uzna, że można było zrobić coś lepiej, szybciej albo dokładniej. Paradoksalnie często właśnie z tego powodu osoby o nastawieniu perfekcjonistycznym nie podejmują konkretnych działań. Uważają one, że lepiej nie zrobić nic, niż zrobić coś niedoskonałego. Osoby skrajnie perfekcjonistyczne często kilka razy robią daną rzecz, aby być pewnym, że dobrze ją wykonały. Co więcej, takie osoby często zapadają na zaburzenia odżywiania, ponieważ ich motywacja do odchudzania jest bardzo silna. Może więc skutkować to anoreksją lub bulimią. Anorektyczki bardzo poważnie traktują swoją dietę i często nie jedzą praktycznie nic. Wynika to z ich chęci do bycia perfekcyjnymi w każdym calu. Bulimiczki z kolei mają tendencję do objadania się, która wynika z tendencji „zjadłam ciastko, więc mogę się objeść”. Nie umieją one zachować umiaru, w momencie jednego niepowodzenia, uważają, iż jedna porażka to przegrana na całej linii. To z kolei prowadzi do załamania nastroju i napadów objadania się. W ten sposób niestety zamyka się błędne koło.

 

Kilka rad dla osób, które zauważają u siebie cechy perfekcjonizmu neurotycznego:

– podejmuj wysiłek, nawet jeżeli uważasz go za bezcelowy

– spróbuj zrobić konkretną rzecz i poproś innych, by obiektywnie ją ocenili

– spisuj na kartce swoje dokonania i oceniaj je przed oraz po wykonaniu

– spróbuj niektóre rzeczy  (mniej ważne) wykonywać na 80% a nie na 200%

– czasami odpuść sobie jakąś czynność, która nie jest akurat bezwzględnie konieczna

 

Jeśli j perfekcjonizm pojawia się w skrajnym nasileniu, warto odwiedzić specjalistę np. terapeutę lub psychologa. Skłonności do perfekcji mogą być przyczyną zaburzeń odżywiania np. anoreksji lub bulimii. W zdrowym perfekcjonizmie nie ma jednak nic złego, gdyż każdy z nas w jakimś stopniu dąży do realizacji swoich marzeń, pragnień i obranego „ideału”. Problemy zaczynają się jednak  w momencie, gdy te pragnienia zaczynają nami sterować, a sami nie potrafimy już dobrowolnie „odpuścić” nawet w małej sprawie. Takie tendencje nie pozwalają nam samodzielnie decydować o własnym życiu, chociaż pozornie to my jesteśmy motorem całego działania. Aby wyrwać się z tego kręgu, należy zastanowić się, które czynności wykonujemy bo są konieczne, a które moglibyśmy odpuścić lub przełożyć. Często okazuje się, że część rzeczy możemy zlecić komuś innemu, lecz boimy się, że będą one wykonane w sposób niedoskonały. Warto przemyśleć takie zachowanie, gdyż często stawka nie jest warta zamęczania samego siebie. Ostatecznie, trzeba po prostu obiektywnie ocenić co jest dla nas naprawdę ważne, a co weszło nam w niezdrowy nawyk.

« »

© 2017 TwojaFigura.eu. Theme by Anders Norén.