Wystarczy nam mata do ćwiczeń. Często jednak nawet ona nie jest potrzebna, gdyż ćwiczenia wykonać możemy na trawie, dywanie - wszędzie.

Wystarczy nam mata do ćwiczeń. Często jednak nawet ona nie jest potrzebna, gdyż ćwiczenia wykonać możemy na trawie, dywanie – wszędzie.

Kiedy podejmujemy aktywność fizyczną, warto zainteresować się ćwiczeniami, które mają wiele zalet dla naszego ciała i organizmu. Mowa o stretchingu. Są to ćwiczenia rozciągające, pozwalające nam na utrzymanie mięśni w dobrym zdrowiu. Stretch powinniśmy stosować przed i po ćwiczeniach, przede wszystkim po to, by uniknąć kontuzji. Jest jednak wiele innych powodów, dla których stretch jest świetnym dodatkiem do aktywności fizycznej.

Zalety stretchingu:

– bardzo prosty w wykonaniu. Wystarczy nam mata do ćwiczeń. Często jednak nawet ona nie jest potrzebna, gdyż ćwiczenia wykonać możemy na trawie, dywanie – gdziekolwiek!

– stretch zapobiega kontuzjom. Rozgrzewa i rozciąga mięśnie, dzięki czemu są one gotowe do aktywności.

– stretching jest mało czasochłonny. Wystarczy dosłownie kilka minut, by zwiększyć elastyczność mięśni oraz zmniejszyć ryzyko kontuzji. Ważna jest jednak regularność ćwiczeń, by utrzymać swoje mięśnie w formie.

– stretching to świetny relaks. Pozwala nam on na chwilę aktywnego odpoczynku oraz na dojście do siebie po wyczerpujących ćwiczeniach. Przy stretchingu uspokaja się oddech, a mięśnie relaksują się i odpoczywają, jednocześnie wciąż pozostają w aktywności.

– stretching świetnie nadaje się do każdej partii mięśni: szyi, rąk, nóg, pośladków, brzucha, itd.

– stretching spala kalorie! Możemy spalić nawet 140 kcal w ciągu 30 minut stretchingu.

-najprostsze ćwiczenia stretchingowe to skłony (rozciągają mięśnie nóg) czy przysiady.

– stretching i rozgrzewka są konieczne np. przed bieganiem, ćwiczeniami cardio i innymi rodzajami aktywności. Nie można o nich zapominać!

Przykładowy stretching: